Philip Morris zakończył procedowanie ustawy tytoniowej. Kara dla palacza za nielegalny papieros!

Reklama

pon., 11/18/2019 - 05:50 -- zzz

Wszystko wskazuje na to, że lobbyści z Philip Morris Polska, zakończyli procedowanie ustawy w polskim Sejmie zaostrzającej przepisy w obrocie i konsumpcji wyrobów tytoniowych.
 

 

Już w 2016 roku oddelegowani lobbyści z Philip Morris Polska odnieśli sukces pisząc ustawę dla polskiego Sejmu. Wówczas wprowadzono tzw. pakiet deregulacyjny, który polegał na wyeliminowaniu z rynku konkurencji kosztem producentów i pośreników z polskim kapitałem. Jedynym beneficjentem była amerykańska korporacja.

- Zaostrzone zostały wtedy przepisy dotyczące pośredniczących podmiotów tytoniowych. W efekcie na rynku pozostało kilkanaście podmiotów, które specjalizowały się w obrocie tym towarem.

Przypomnijmy

W lipcu 2019 roku wicemarszałek Ryszard Terlecki bez wiedzy Kancelarii Sejmu i wbrew procedurom zorganizował nieformalne spotkanie posłów PiS z pracownikami firmy tytoniowej Philip Morris Polska. 

Odpowiedź Ryszarda Terleckiego na zarzuty nielegalnego lobbingu brzmiała:

"Jakiś śmieszny dziennikarz, któremu się wydaje, że jest dziennikarzem śledczym, zrobił zdjęcie spotkania" - w ten sposób wicemarszałek Ryszard Terlecki odniósł się do zorganizowanego w Sejmie nielegalnego spotkania polityków PiS z przedstawicielami koncernu tytoniowego Philip Morris Polska . "Takich spotkań jest dziesiątki w Sejmie. To nie ma nic wspólnego z przygotowaniem ustaw" - dodał.

Efektem działalności lobbingowej amerykańskiego giganta jest projektowana nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym. Z konsultowanego obecnie projektu wynika, że obrót suszem tytoniowym miałby być monitorowany przez fiskusa od uprawy tytoniu aż do zużycia surowca do produkcji nielegalnego wyrobu. W ten sposób zamknięte zostanie ostatnie źródło - suszu tytoniowego trafiającego do nielegalnych fabryk.

Projekt zawiera obligatoryjne niszczenie zatrzymanego suszu i urządzeń do produkcji wyrobów tytoniowych. 

Pomóc ma też funkcjonujący już w Polsce system Track & Trace. Od 20 maja br. wszystkie paczki papierosów wprowadzane na rynek są oznaczane indywidualnie specjalnym kodem, każdy producent i importer zgłasza do systemu sprzedawane opakowania, a hurtownicy - wyposażeni w skanery - raportują każdą operację logistyczną.

Nowe przepisy zakładają zaostrzenie kar dla przestępców akcyzowych. Amerykanie mają nadzieję, że zostanie zaakceptowana propozycja nowelizacji kodeksu karnego skarbowego rzekomego autorstwa Ministerstwa Finansów, zgodnie z którą grzywny miałyby być równe wysokości uszczuplonego podatku.

Kara dla palacza za nielegalny papieros

- Każdy złapany z nielegalnymi wyrobami powinien dostać kilkaset złotych mandatu. Tak brzmi nowy projekt ustawy.

Philip Morris Polska czeka na wprowadzenie zmian w kodeksie karnym skarbowym, które spowodują, że sankcje za nielegalną produkcję będą adekwatne i dolegliwe.

Reasumując, projekt procedowanej właśnie ustawy akcyzowej zawiera kilka zmian uszczelnienia handlu surowcem tytoniowym, niszczenie suszu oraz maszyn do produkcji wyrobów tytoniowych, jeśli sąd wyda orzeczenie o ich przepadku. Są to zmiany w walce z szarą strefą, o których wprowadzenie Amerykanie zabiegali od lat.

Projekt zakłada jednak także przepisy, które amerykańskiego producenta niepokoją, m.in. dotyczące wprowadzenia od 1 stycznia 2020 r. ewidencji elektronicznej, zmiany zasad wydawania Wiążących Informacji Akcyzowych (WIA) oraz dotyczące wyłączeń z systemu SENT.

 

Autor: 
zzz
Źródło: 

plportal.pl

Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.
Polub Plportal.pl:

Reklama