Pompeje zostały zniszczone 1924 lata temu, ale wiele osób wciąż nie wie tych rzeczy o tym mieście

Reklama

pt., 05/20/2022 - 00:21 -- MagdalenaL

Ciała wielu mieszkańców Pompejów rozpadły się z powodu wysokiej temperatury podczas erupcji, zaś inne zachowały się doskonale w popiele i pumeksie. Większość wiedzy, jaką wielu ludzi posiada na temat Pompejów, starożytnego miasta, pochodzi prawdopodobnie z popkultury i mediów. Pomimo uwiecznienia w obu tych miejscach, o mieście, które zostało tragicznie zniszczone przez wybuch Wezuwiusza w 79 r. n.e., można dowiedzieć się o wiele więcej.

Samo miejsce jest jednym z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych stanowisk archeologicznych na świecie, odwiedzanym przez 10 000 turystów każdego dnia. Dzięki temu, że łatwo tu dotrzeć z okolicznych miast, takich jak Rzym, Neapol czy Sorrento wielu turystów odwiedza ruiny i dowiaduje się o tym mieście więcej, niż mogłoby się wydawać.

Można powiedzieć, że z Pompei wyjeżdża się mądrzejszym po poznaniu historii społeczeństwa, które praktycznie od początku było skazane na zagładę. Chociaż poznaje się ją podczas zwiedzania Pompei, warto dowiedzieć się o niej jeszcze przed wyjazdem, jeśli jest to coś, co wzbudza nasze zainteresowanie.

Dokładna data erupcji wciąż nie została ustalona

W przeciwieństwie do wielu innych dat w historii, dokładna data wybuchu Wezuwiusza wciąż pozostaje nieokreślona. Chociaż naukowcy zdołali ustalić datę powstania szczątków ciał i stanu miasta, to według Dark Rome dokładna data nie została ustalona.

Co ciekawe, istnieje relacja naocznego świadka erupcji – rzymskiego pisarza Pliniusza Młodszego, który dodał wpis 24 sierpnia. Eksperci nie są jednak zgodni co do tego, czy była to faktycznie data erupcji, ponieważ wszystkie zachowane dowody wskazują na inną datę. W rzeczywistości erupcja nastąpiła prawdopodobnie między październikiem a listopadem.

Zdaniem niektórych, ludność Pompejów wierzyła, że Wezuwiusz to tylko góra

To kolejny szczegół, który jest przedmiotem dyskusji w odniesieniu do Pompejów i jego historii. Wiele osób uważa, że nie zdawali sobie sprawy z tego, jak niebezpieczne było to miejsce.

Gdyby zdawali sobie z tego sprawę, nasuwa się pytanie, dlaczego powstało tak duże miasto u podnóża czynnego wulkanu – tak niebezpiecznego, że do dziś obowiązuje stały plan ewakuacji okolicznych miast. Nie ma sposobu, aby określić, kiedy wulkan wybuchnie po raz kolejny. Często twierdzi się, że między erupcjami minęło tyle lat, że nikt w Pompejach nie zdawał sobie sprawy z niebezpieczeństwa, które mogłoby nastąpić za ich życia.

Fatalna kombinacja nietypowego kierunku wiatru i ekstremalnego upału

Ciekawym, ale tragicznym faktem dotyczącym dnia wybuchu Wezuwiusza jest to, że wiatr w tym dniu wiał w bardzo niefortunnym kierunku. Przez większość czasu wiatr wieje w przeciwnym kierunku. Jednak w dniu erupcji wiatr wiał w drugą stronę, co było dość niezwykłe dla tego obszaru.

To właśnie spowodowało, że całe miasto i większość jego mieszkańców została pokryta warstwami popiołu i sadzy. Ponadto, ponieważ Pompeje znajdują się u podstawy wulkanu, osoby znajdujące się najbliżej niego zginęły z powodu wysokiej temperatury, a następnie zostały zachowane, gdy na miasto spadł popiół.

Wystawione ciała to odlewy prawdziwych ciał

Gdy wchodzisz do Pompejów, widzisz ciała pozostawione w dokładnie takim samym stanie, w jakim osoby te znajdowały się w ostatnich chwilach swojego życia. Ciała te były tak dobrze zachowane i pokryte popiołem, że możliwe było wykonanie ich odlewów.

To właśnie te odlewy można obecnie oglądać w mieście, co stanowi niezwykłą i tragiczną pamiątkę ostatnich sekund życia mieszkańców Pompeii. Pomysłodawcą był włoski architekt Giuseppe Fiorelli w 1863 r. Zauważył on, że po rozpadających się ciałach pozostał popiół i pumeks. Wstrzykując gips w te naturalne kształty, udało się zachować realistyczną historię Pompei.

Pompeje były pierwotnie greckie, a nie rzymskie

Choć Pompeje są znane jako miasto rzymskie, w rzeczywistości jego historia sięgała czasów sprzed rzymskiej okupacji. Naukowcy uważają, że miasto należało do starożytnych Greków, zanim stało się domem Rzymian, a dowodem na to jest fragment greckiej świątyni doryckiej, który znaleziono w mieście.

Choć eksperci nie są pewni, kiedy starożytni Grecy zajęli miasto, udało im się ustalić datę powstania świątyni na VI wiek p.n.e.

Autor: 
Lianna Tedesco / tłum. Paula Dąbek
Polub Plportal.pl:

Reklama