O tym, jak zakończył się związek Hernána Cortésa z Malinche

Reklama

wt., 04/05/2022 - 01:00 -- MagdalenaL

La Malinche była tubylczą kobietą, z którą Hernán Cortés miał syna Martína Cortésa. Źródło: INAH

Podczas podboju Hiszpan wdał się w romans z Indianką i urodził im się syn – jeden z pierwszych metysów w historii.

Hernán Cortés wyruszył z Kuby do Veracruz w 1519 roku, aby rozpocząć konkwistę ziem azteckich. Po dotarciu na miejsce został powitany prezentami, w tym Indianką, która miała służyć mu za tłumacza. Ona i 19 innych kobiet zostały podarowane po klęsce Majów w bitwie na równinie Cintla.

Malintzin lub Marina, bardziej znana jako Malinche, której narodziny nie są dokładnie znane, ale datuje się je na lata 1501-1504, była rdzenną kobietą pochodzenia chontalskiego z wioski Painala, dzisiejszy stan Veracruz. To właśnie ona była u boku Cortésa i towarzyszyła mu przez kilka lat. Mieli romans, gdy był on w małżeństwie ze swoją pierwszą żoną Cataliną Suárez, i urodził im się syn o imieniu Martín Cortés.

Wręczanie tubylczych kobiet było zwyczajem Azteków, gdyż służyły one jako gospodynie domowe i kucharki. Cortés zdał sobie sprawę, że Malinche może mu pomóc w czymś więcej, ponieważ poza hiszpańskim, znała Nahuatl, język swoich rodziców, oraz język Majów, który był językiem jej pierwszych władców.

Cortés miał szczęście, że w jego życiu pojawiła się Malinche, ponieważ stała się ona kluczową postacią w jego negocjacjach z Moctezumą, stając się jego tłumaczką-przewodniczką przez większą część podboju.

Hernán obiecał Malinche wolność i lepszą przyszłość, jeśli tylko pomoże mu ona porozumiewać się z Indianami, aby zrozumieć ich środowisko i wiedzieć, jak rozpocząć korzystne dla niego negocjacje. Nie myślał jednak, żeby ich związek wykraczał poza to, by mieć wspólne dziecko.

„Była to postać w ciągłej przemianie, która z niewolnicy Cortésa stała się główną kobietą stanu w Nowym Świecie, wydając nawet rozkazy wojskowe i ucząc się wydawania sygnałów za pomocą trąbki”, stwierdza Luis Barjau, autor książki La conquista de la Malinche (Konkwista Malinche**)


La Malinche została ochrzczona przez Hiszpanów imieniem Marina. Źródło: Arqueología Mexicana

Kiedy podbój został zwieńczony sukcesem w 1521 roku, Cortés osiedlił się w Coyoacán, a rok później sprowadził z Kuby do Nowej Hiszpanii swoją żonę. Zatem jednocześnie w drodze była jego żona, jak i narodziny jego pierwszego metyskiego potomka.

W 1522 r., cztery lata po przybyciu Cortésa na ziemie Azteków, urodził się Martín Cortés, pierwszy syn Malinche i pierwszy metyski syn hiszpańskiego konkwistadora. Zgodnie z systemem kastowym Martin był metysem, bo urodził się w Nowej Hiszpanii jako syn rdzennej Indianki i Hiszpana.

Przypomnijmy, że Malinche była kochanką Cortésa, który od 1514 roku był żonaty z Hiszpanką, jednak jego żona Catalina Suárez przebywała na Kubie, gdy on podbijał imperium Azteków. Tak więc jego syn Martin nie był prawowitym synem przez pierwsze lata swojego życia, dopóki konkwistador nie uznał go za takowego.


La Malinche miała dwoje dzieci: Martína Cortésa i Maríę Jaramillo. Źródło: UNAM Global

Malinche pozostała na drugim planie, kiedy Catalina Suárez przybyła do Nowej Hiszpanii, ponieważ zamieszkała ze swoim mężem w jego domu w Coyoacán. Jednak Cortés nie chciał pozostawić swojej Indianki bez ochrony i zaaranżował jej małżeństwo z innym konkwistadorem o imieniu Juan Jaramillo.

W 1524 r. Malinche towarzyszyła Hernánowi Cortésowi w jego podboju Hondurasu. Kiedy rozpoczęła się ekspedycja, Cortés zorganizował ślub i wydał ją za mąż za Juana Jaramillo. Później urodziło im się pierwsze wspólne dziecko, Maria Jaramillo.

Podczas gdy Malinche była żoną Juana Jaramillo, Hernán Cortés miał jeszcze dziewięcioro dzieci i ożenił się po raz drugi z Hiszpanką Juaną Zúñiga, z którą spędził większość życia. Hiszpański konkwistador miał w sumie jedenaścioro dzieci, z których sześcioro urodziła Juana.


La Malinche była pogardzana przez swoją ludność za to, że broniła interesów konkwistadorów. Źródło: Transcript for History News Network

Niewiele później, bo w 1527 r., Malinche zmarła. Dokładne przyczyny jej śmierci nie są znane, jednak rola jaką odegrała ta Indianka w podboju imperium azteckiego jest szeroko interpretowana. Wielu nazywa ją zdrajczynią za to, że stanęła po stronie Hiszpanów i przyczyniła się do ich zwycięstwa, a inni usprawiedliwiają ją, bo przecież nie ona zdecydowała o swoim losie.

** tłumaczenie własne

Autor: 
tłum. Magdalena Wąsala
Polub Plportal.pl:

Reklama