Setki nauczycieli bojkotują pokaz w Muzeum Nauki z powodu sponsora – firmy Adani

Reklama

wt., 07/19/2022 - 20:19 -- MagdalenaL

Protest przed Muzeum Nauki w Londynie w styczniu  Zdjęcie: Vuk Valcic/SOPA Images/Rex/Shutterstock

Pod listem otwartym, wyrażającym sprzeciw wobec powiązań muzeum ze spółką zależną od koncernu węglowego zajmującą się zieloną energią zebrano ponad 400 podpisów. Rzesze nauczycieli zadeklarowały, że nie zabiorą uczniów na najnowszą wystawę w Muzeum Nauki w Londynie, dopóki nie anuluje ono umowy sponsorskiej z firmą powiązaną kopalnią węgla Adani. Do tej pory ponad 400 nauczycieli oraz edukatorów podpisało otwarty list zaadresowany do muzeum. W liście autorzy przestrzegają przed szeroką skalą bojkotu, którego źródłem jest umowa z Adani Green Energy, której to spółka macierzysta, Grupa Adani, jest głównym operatorem kopalń i elektrowni węglowych.

Ian McDermott z Harris Westminster Sixth Form w Londynie powiedział: „W ciągu ostatnich 25 lat przyprowadziłem tu tysiące swoich uczniów. Głęboko smuci mnie fakt, że to magiczne miejsce, które tak wiele zdziałało dla dobra młodych ludzi, będąc dla nich źródłem inspiracji, teraz otwarcie im szkodzi. Muzeum przyczynia się do wybielania reputacji gigantów węglowych, takich jak Adani, kosztem swojej reputacji. A te firmy niszczą przyszłość młodych ludzi na świecie poprzez ekspansję górnictwa”.

Meryl Batchelder z Corbridge middle school w Northumberland, powiedziała: „Dzięki edukacji ekologicznej młodzi ludzie stają się coraz bardziej świadomi szkód wyrządzanych przez przemysł paliw kopalnych. Jako nauczyciel, staram się dawać im przykład i żyć na tyle ekologicznie, na ile jest to możliwe. Muzeum Nauki jest wpływową organizacją, dlatego byłby to niesamowity krok we właściwym kierunku, gdyby stało się liderem w promowaniu dekarbonizacji i odwróciło się plecami do Adani i im podobnym”.

Adani Green Energy ma sfinansować wystawę Rewolucja w Energii, która ma zostać otwarta w przyszłym roku. Dyrektor muzeum, Ian Blatchford, odpowiada: „Zgadzamy się, że zmiany klimatyczne są największym i naglącym problemem ludzkości, ale nie możemy się zgodzić ze stwierdzeniem, że powinniśmy zerwać relacje z każdą firmą sprzedającą energię, która posiada bezpośrednie lub pośrednie powiązania z przemysłem paliw kopalnych. Wierzymy, że odpowiednim podejściem jest angażowanie i mobilizowanie przedsiębiorstw oraz ich biznesowych partnerów do działania na rzecz mniejszego uzależnienia globalnej gospodarki od węgla”.

W październiku ubiegłego roku były dyrektor muzeum, prof. Chris Rapley, klimatolog, zrezygnował z członkostwa w radzie doradczej muzeum w związku ze sponsoringiem muzeum pochodzącym od przedsiębiorstwa naftowo-gazowego.

Miesiąc później 40 wybitnych osobistości, w tym były przewodniczący Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) i kilku czołowych naukowców, z których wielu w przeszłości ściśle współpracowało z muzeum, wyraziło „głęboki niepokój”w związku z umowami sponsoringowymi muzeum z firmami zajmującymi się wydobyciem paliw kopalnych i ogłosili, że zrywają z muzeum więzi do czasu ogłoszenia moratorium.

Dwóch wybitnych naukowców odmówiło włączenia ich prac do kolekcji Muzeum Nauki ze względu na powiązania instytucji z firmą Shell. Natomiast w grudniu, liderzy rdzennych społeczności z Australii, Indii i Indonezji nawoływali, aby muzeum zerwało umowę z Adani Green Energy.

Autor: 
Matthew Taylor / Tłumaczenie: Natalia Majdak
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama