IRLANDIA ODMÓWIŁA EKSTRADYCJI POLAKA ZE WZGLĘDU NA NARUSZENIE ZASAD PRAWORZĄDNOŚCI PRZEZ POLSKĘ

Reklama

Sędzia Wysokiego Trybunału Aileen Donnely zdecydowała, że sprawę ekstradycji Polaka Artura C. przekaże Trybunałowi Sprawiedliwości UE. Jako powód wskazała naruszenie zasad praworządności w Polsce, co jej zdaniem może przyczynić się do niesprawiedliwego procesu zatrzymanego mężczyzny. O sprawie pisze "The Irish Times".

Artur C., za którym wydano Europejski Nakaz Aresztowania, został zatrzymany w maju ubiegłego roku w Irlandii. Podejrzewany o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i handel narkotykami mężczyzna, czeka na ekstradycję do Polski.

Procedura ta obrała jednak nietypowy kierunek.

Prawnicy Artura C. sprzeciwili się odesłaniu swojego klienta do Polski z uwagi na "ostatnie zmiany legislacyjne dotyczące sądownictwa".

Do wniosku przychyliła się sędzia Wysokiego Trybunału Aileen Donnely, która skierowała sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Jak argumentowała, w ciągu ostatnich dwóch lat w Polsce tak drastycznie zmieniono prawo w zakresie sądownictwa, że Trybunał musi stwierdzić, czy rządy prawa w Polsce nie zostały "uszkodzone". Zdaniem Donnely, negatywne zmiany poczyniono w zakresie m.in. nowej Krajowej Rady Sądownictwa, czy przepisów dotyczących nowego wieku emerytalnego dla sędziów.

"Polska wydaje się już nie akceptować, że istnieją wspólne europejskie wartości, które należy szanować" - wskazała.

"Ostatnie zmiany w Polsce były tak szkodliwedla rządów prawa, że Trybunał musi stwierdzić, czy naruszono zasady demokracji w Polsce" - oznajmiła sędzia.

Adwokat Artura C. powiedział po decyzji sędzi wysokiego Trybunału, że jest ona bezprecedensowa w UE.

Autor: 
Z.B.
Źródło: 

pap/interia

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama