Film z zatrzymania Micheila Saakaszwilego w restauracji w Kijowie

Reklama

wt., 02/13/2018 - 21:34 -- zzz

W jednej z kijowskich restauracji zatrzymano byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego. Polityk został wydalony do Polski. Służby podkreślają, że nie jest to deportacja, tylko readmisja – czyli wydalenie do kraju, z którego nielegalnie dostał się na teren Ukrainy. 

 

Saakaszwili emigrował na Ukrainę po tym, jak jego partia przegrała wybory w Gruzji i postawiono mu szereg zarzutów – m.in. przywłaszczenia środków budżetowych oraz przekroczenia uprawnień podczas pacyfikowania manifestacji opozycyjnych.

Były prezydent Gruzji musiał zrzec się rodzimego obywatelstwa, aby objąć stanowisko gubernatora Odessy. Z prezydentem Ukrainy znał się jeszcze z czasów studiów w Kijowie. Petro Poroszenko nadał mu obywatelstwo Ukrainy i przekazał mu obowiązki administracyjne. Gruziński polityk wcześniej wspierał tzw. Euromajdan.

 

W 2016 r. Saakaszwili oskarżył Poroszenkę o brak należytej walki z korupcją oraz nepotyzm. Ustąpił z funkcji gubernatora, założył własną partię i nawoływał do rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych. Prowadził też kampanię na rzecz impeachmentu prezydenta Ukrainy.

W lipcu 2017 Poroszenko pozbawił Saakaszwilego ukraińskiego obywatelstwa. Były prezydent Gruzji stał się bezpaństwowcem. We wrześniu zeszłego roku przekroczył on nielegalnie granicę polsko-ukraińską w grupie swoich zwolenników.

5 grudnia 2017 został zatrzymany, po wcześniejszej ucieczce na dach wieżowca przed służbami ukraińskimi. Polityk został jednak wyciągnięty z furgonetki policyjnej przez swoich zwolenników.

12 lutego 2018 Saakaszwili został ponownie zatrzymany i tym razem skutecznie już wysłany do Polski w ramach readmisji.

 


 

Autor: 
Z.B.
Źródło: 

interia/plportal.pl

Dział: 
video: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama