Alarm w Berlinie wywołał plan Parlamentu Europejskiego dotyczący łączenia rodzin uchodźców

Reklama

ndz., 01/14/2018 - 14:37 -- zzz

Rząd Niemiec obawia się, że nowe prawo azylowe w UE może spowodować, że Niemcy zostaną zmuszone do przyjęcia rodzin uchodźców. Reforma europejskiego systemu azylowego Dublin II zakłada również, że uchodźca, zamiast jak dotąd złożyć podanie o azyl w pierwszym kraju UE, do którego dotarł, będzie mógł ubiegać się o niego w kraju, w którym przebywają już członkowie jego rodziny. W rezultacie kraj członkowski UE, w którym znajdowaliby się już członkowie rodziny, byłby odpowiedzialny za daleko idące kwestie rodzinne.

W ostatnich latach Niemcy przyjęły ponad 1,5 mln migrantów z Afryki Północnej. Niemieccy politycy zdają sobie sprawy, że muzułmańskie rodziny są bardzo liczne. Z reguły są to rodziny pokoleniowe składające się z co najmniej 10 członków. 

Według Federalnego Urzędu Statystycznego, w ubiegłym roku u naszego zachodniego sąsiada mieszkało ponad 18 mln cudzoziemców – tak dużo, jak nigdy dotąd. Stanowią oni 22 proc. ogólnej liczby mieszkańców RFN, która wynosi obecnie ok. 82 mln. 

Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców ujawnił, że uchodźcy mają trudności w nauce języka niemieckiego. Aż 80 proc. uczestników kursu nie jest w stanie nauczyć się niemieckiego w stopniu umożliwiającym podjęcie pracy lub kontynuowanie dalszego kształcenia. Oznacza to, że ci imigranci nie będą mogli podjąć żadnej pracy i będą żyć jedynie z zasiłku.

Natomiast z danych Unesco wynika, że w Niemczech mieszka ok. 7,5 mln funkcjonalnych analfabetów, czyli takich, którzy mają trudności z rozpoznawaniem liter, składaniem je w słowa i budowaniem z nich zdań. Mają też trudności z czytaniem i rozumieniem spójnych tekstów.

W grupie tej jest ok. 2,3 mln osób w wieku 18-64 lat, które nie potrafią w ogóle czytać ani pisać.

 

To jest zły sygnał dla niemieckiej gospodarki. 7,5 mln funkcjonalnych analfabetów to potencjalnie 7 milinów potencjalnych bezrobotnych, którzy nie będą mieli żadnych szans na rynku pracy.

Jeśli Niemcy zgodzą się na łączenie rodzin dojdzie do katastrofy budżetowej. 

Autor: 
Z.B.Foto: (BORIS ROESSLER / AFP/EAST NEWS)
Źródło: 

Der Spiegel/plportal.pl

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama