Bułgaria obejmuje przewodnictwo w UE. Nagle na mównicę wychodzi Tusk

Reklama

sob., 01/13/2018 - 00:05 -- koscielniakk

Bułgaria, która od 1 stycznia kieruje pracami Unii Europejskiej, zainaugurowała swoje przewodnictwo. Na uroczystości w Sofii pojawił się Donald Tusk. Jego przemówienie odbiło się szerokim echem i to wcale nie ze względu na samą treść.

 

 

W Teatrze Narodowym w Sofii imienia Iwana Wazowa pojawili się liderzy unijnych instytucji, przedstawiciele bułgarskich władz i zaproszeni goście. Bułgaria od 1 stycznia przewodniczy Unii Europejskiej.

Premier Bojko Borisow powiedział, że lista spraw, którymi będzie zajmowała się Bułgaria, jest długa. Wymienił między innymi migrację, sytuację na Wschodzie, cyberbezpieczeństwo i Bałkany Zachodnie. Wspomniał też, że rozmowy będą dotyczyć uruchomionego przez Komisję Europejską artykułu 7. - Bardzo ważne jest, by utorować drogę do porozumienia między Polską a Komisją Europejską - powiedział premier Bułgarii.

Ku zaskoczeniu zebranych szef Rady Europejskiej Donald Tusk swoje przemówienie wygłosił po bułgarsku. Mówił, że jako Polak rozumie, ile pracy i determinacji kosztowały Bułgarów przemiany w kraju. "Nikt wam niczego nie dał za darmo, to wy przede wszystkim jesteście autorami tego historycznego przełomu" - powiedział przewodniczący Rady

Jak podaje RMF24.pl, premier Bułgarii stwierdził, że po przemówieniu Tuska żadne inne nie ma już sensu. - Tempo, w jakim Donald Tusk nauczył się bułgarskiego, jest rekordowe - komentował Bojko Borisow.

Bułgaria, która weszła do Unii Europejskiej w 2007 roku, po raz pierwszy objęła przewodnictwo we Wspólnocie. Będzie jednak kierować pracami Unii nieco osłabiona, bo od pierwszego dnia członkostwa jest pod europejskim nadzorem w związku z zarzutami dotyczącymi korupcji i niesprawnego wymiaru sprawiedliwości. Przewodnictwo w UE trwa sześć miesięcy.

 

Autor: 
------------
Źródło: 

wiadomosci.gazeta.pl

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama