PREMIER BUŁGARII BOJKO BORISOW ZAAPELOWAŁ DO DONALDA TUSKA, ABY NIE INGEROWAŁ W SPRAWY POLSKI

Reklama

pt., 01/12/2018 - 20:55 -- zzz

Stacja TVE24 odnotowała, że już na starcie przewodnictwa Bułgarii w UE premier tego kraju Bojko Borisow zaapelował do szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska, aby ten nie ingerował w wewnętrzne sprawy Polski i zachował neutralność.

 

Hiszpański kanał informacyjny twierdzi, że Bułgaria, mająca z racji podobnej historii i położenia geograficznego wiele wspólnego z Polską i Węgrami, może okazać się elementem uspokajania burzliwych w ostatnim czasie relacji tych państw z władzami unijnymi.

Podobnie przewidują też komentatorzy dziennika “El Pais”. Spodziewają się, że Sofia zatrzyma proces ukarania Polski rozpoczęty w grudniu ubiegłego roku po uruchomienia artykułu 7 traktatu europejskiego. “Bułgaria nie podziela twardego stanowiska UE wobec Polski” - odnotowała gazeta.

Madrycki dziennik przypomniał czwartkowe słowa premiera Borisowa o przyjaźni z Polską oraz o potrzebie zachowania wstrzemięźliwości wobec prób ukarania Warszawy za zarzucane jej przez UE łamanie praworządności.

Dziennikarze "El Pais" wątpią, aby ewentualne ukaranie Polski na podstawie artykułu 7 w ogóle było możliwe w tym roku. Wskazują, że nawet po zakończeniu bułgarskiej prezydencji w UE proces uruchamiania ewentualnych sankcji wobec Warszawy będzie trudny do realizacji.

Autor: 
Z.B.fot. PAP/Adam Warżawa
Źródło: 

ELPAIS/PLPORTALPL

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama