Polska ma prawo się reformować. Nie będziemy działać pod pistoletem

Reklama

sob., 12/16/2017 - 20:55 -- zzz

Na pewno nie będziemy działać pod pistoletem, jesteśmy krajem, który ma prawo się reformować - powiedział premier Mateusz Morawiecki, pytany o możliwość uruchomienia wobec Polski art.7 unijnego traktatu.

 

Komisja Europejska będzie w środę analizować ustawy o Sądzie Najwyższym oraz KRS i podejmie decyzje, czy aktywować wobec Polski art. 7.

"To jest prerogatywa Komisji Europejskiej. Jest to spojrzenie jednostronne, mocno wspierane poglądami wyłącznie naszych przeciwników politycznych. Sądzę, że jakieś refleksje zostały zasiane. Jaka będzie decyzja, nie wiem. Na pewno nie będziemy działaćpod pistoletem. Jesteśmy krajem, który ma prawo się reformować" - powiedział premier w sobotę w TVP.

 

Art. 7 unijnego traktatu mówi, że na uzasadniony wniosek jednej trzeciej państwczłonkowskich, Parlamentu Europejskiego lub KE, Rada UE może stwierdzić istnienie wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia przez kraj członkowski wartości unijnych. Decyzja w tej sprawie, która jest podejmowana przez kraje większością czterech piątych głosów, nie wiąże się jeszcze z sankcjami, ale jest krokiem na drodze do nich.

Autor: 
Foto: wikipiedia
Źródło: 

pap/interia

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama