Wielka Brytania zabroniła używania Kaspersky`ego w ministerstwach

Reklama

czw., 12/07/2017 - 21:58 -- koscielniakk

Według specjalistów, Rosja działa w cyber-przestrzeni przeciw interesom Wielkiej Brytanii.

 

Brytyjska agencja ds. bezpieczeństwa w cyber-przestrzeni wydała brytyjskim ministerstwom zakaz korzystania z oprogramowania rosyjskiej firmy Kaspersky.

Szef Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa Ciaran Martin powiedział, że Rosja opowiada się "przeciw brytyjskim interesom w cyber-przestrzeni".

Jak donosi Beta, Martin stwierdził, że Moskwa "mierzy w centralne władze Wielkiej Brytanii" i dodał, że programów rosyjskiego producenta już nie wolno używać w systemach powiązanych z kwestiami bezpieczeństwa narodowego.

Brytyjskie władze prowadzą negocjacje z liderami firmy Kaspersky w sprawie zapobiegania "przekazywania do Rosji brytyjskich danych".

Liderzy Kaspersky`ego odrzucają oskarżenia.

 

Oskarżenie o szpiegostwo

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa we wrześniu nakazała amerykańskim instytucjom państwowym pozbycie się produktów firmy Kaspersky Lab z systemów informatycznych twierdząc, iż obawia się, że firma zajmująca się tworzeniem oprogramowania zabezpieczającego komputery, m.in. oprogramowania antywirusowego jest pod wpływem Kremla.

Jednak zdaniem pracowników firmy, rosyjskie służby specjalne nigdy nie wymagały od Kaspersky Lab, by szpiegowała na Zachodzie.

Założyciel i dyrektor wykonawczy Kaspersky Lab Jewgienij Kasperski powiedział, że wyprowadzi firmę z Rosji, jeśli tylko zostanie o to poproszony.

Firma Kaspersky Lab została założona w 1997 roku przez Rosjanina Jewgienija Kasperskiego i jeszcze do niedawna cieszyła się znakomitą reputacją w świecie oprogramowań antywirusowych.

 

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Agencija

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama