Interpol ostrzega przed dżihadistami powracającymi do Bośni

Reklama

wt., 10/24/2017 - 10:39 -- koscielniakk

Sekretarz Generalny Interpolu Jürgen Stock powiedział w Sarajewie, że porażka tak zwanego Państwa Islamskiego w Iraku i Syrii staje się poważnym problemem dla bezpieczeństwa krajów europejskich, bo rebelianci próbują wrócić do domu.

 

 

 

Jak informuje serbski kanał RTS, Stock powiedział w czasie swojej wizyty w Bośni, że "Z powodu zagrożeń terrorystycznych i ataków na całym świecie, instytucje związane z przestrzeganiem prawa muszą korzystać z istniejących już sieci agencji policyjnych ".Sekretarz Generalny Interpolu Jürgen Stock ostrzegł w Sarajewie, że porażka terrorystów z Państwa Islamskiego nieuchronnie doprowadzi do ich powrotu do Europy, w tym do Bośni, która żąda od wszystkich państw zaangażowanych w działania antyterrorystyczne poprawy współpracy i wymiany informacji.

Stock podziękował bośniackiej policji za jej wkład we wspólne operacje, szczególnie podczas walki z nielegalnym handlem bronią.

Bośniacki Minister Bezpieczeństwa Dragan Mektić ostrzegł, że wielu byłych bojowników wróci teraz do Bośni i w związku z tym, poprosił Interpol o ścisłą współpracę.

"W związku z tą sprawą, będziemy otrzymywać z Interpolu w stu procentach pewne analizy i dane", powiedział.

Według danych służb specjalnych, w Syrii i Iraku w 2012 roku było około 200 ekstremistów bośniackich, którzy walczyli wraz dżihadistami z Państwa Islamskiego i frontu an-Nusra, związanego z Al-Kaidą.

Co najmniej 30 z nich zginęło w starciach, a ponad 50 wróciło w Bośni.

Do 13 czerwca tego roku wzrosła liczba bośniackich obywateli poszukiwanych przez kanały Interpolu w związku z oskarżeniami o działalność terrorystyczną, ale analitycy są podzieleni co do tego, czy sam kraj jest zagrożony jakimkolwiek atakiem.

Bośniaccy eksperci kwestionują twierdzenie, że Bośnia jest bardziej podatna na penetrację islamistów, niż inne kraje europejskie podkreślając, że władze podjęły już skuteczne działania wobec takich zagrożeń.

Autor: 
Filip Rudić/Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

BIRN Belgrad

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama