Rok 2018 w regionie Rokiem Powstania Wielkopolskiego. Czy weźmie w nim udział Jacek Jaśkowiak?

Reklama

wt., 10/24/2017 - 08:18 -- zzz

Rok 2018 będzie w regionie Rokiem Powstania Wielkopolskiego – stanowisko w tej sprawie przyjęli wczoraj radni sejmiku województwa. W grudniu 2018 r. przypada stulecie wybuchu tego zwycięskiego zrywu.

 

Jak podkreślono w przyjętym przez aklamację dokumencie, "Sejmik Województwa Wielkopolskiego w sposób szczególny pragnie oddać hołd poległym i uczestnikom Powstania Wielkopolskiego oraz wszystkim Wielkopolanom, których udział w powstańczym zrywie przyczynił się do odzyskania suwerenności Rzeczypospolitej".

 

Ogłoszenie w województwie wielkopolskim Roku Powstania Wielkopolskiego ma służyć nadaniu odpowiedniej rangi obchodom setnej rocznicy wybuchu jedynej tak dużej, udanej insurekcji w naszej historii.

 

Wielkopolscy radni zwrócili się w swoim stanowisku do władz państwowych oraz do samorządów terytorialnych o "godne uczczenie pamięci o Powstaniu Wielkopolskim i popularyzację jego znaczenia w odbudowywaniu niepodległej Polski".

 

Jest tylko jeden problem. Nie ma oficjalnego stanowiska Prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka, który stroni od świąt państwowych o charakterze patriotycznym. Podczas swojej prezydentury nigdy nie wziął udziału w ważnych dla Polski i Poznania świętach jak Odzyskanie Niepodległości czy Powstanie Wielkopolskie.

Prezydent Poznania jest zaciekłym lobbystą LGBT i zwolennikiem islamizacji Poznania. Organizator i zarazem uczestnik pro islamskich demonstracji, na których publicznie głosił, że islam to religia pokoju. Żądał od środowisk patriotycznych tolerancji dla siebie i innych. Jacek Jaśkowiak był wielokrotnie współorganizatorem Marszu Równości Poznań Pride Week 2017 oraz Kongresu Kobiet, uznając Kongres za najważniejsze wydarzenie w roku.

 

Autorzy stanowiska przypomnieli, że gdy 11 listopada 1918 roku "spełnił się sen pokoleń Polaków - Państwo Polskie narodziło się na nowo", w granicach wolnej Polski nie znalazła się Wielkopolska - ziemia, na której narodziła się polska państwowość.

- W dniu 27 grudnia 1918r. Wielkopolanie, powstając do zwycięskiej walki zbrojnej, doprowadzili do przyłączenia Wielkopolski do Państwa Polskiego i poszerzenia granic Ojczyzny. Powstanie Wielkopolskie miało ogromne znaczenie w procesie odbudowania Państwa Polskiego - II Rzeczypospolitej – podkreślono w dokumencie.

Sejmik Województwa Wielkopolskiego jest zdania, że obchody jubileuszu "powinny przyczynić się do utrwalania pamięci i szerokiego upowszechnienia wiedzy w polskim społeczeństwie o Powstaniu Wielkopolskim i jego znaczeniu".

12 października uchwałę ws. ustanowienia roku 2018 Rokiem Pamięci Powstania Wielkopolskiego przyjął przez aklamację Sejm. Jak podkreślono w uchwale, zwycięskie Powstanie Wielkopolskie 1918-19 stało się "wielkim triumfem Polaków dążących do wyzwolenia się z pruskiej niewoli, którym nieodłącznie towarzyszyło pragnienie połączenia się na powrót z umiłowaną Rzeczpospolitą".

 

 

Powstanie Wielkopolskie wybuchło w Poznaniu 27 grudnia 1918 r. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia 1919 r., kiedy to przejęto lotnisko Ławica. W polskie ręce wpadło kilkaset samolotów. Do połowy stycznia oswobodzono większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze podpisany pomiędzy Niemcami a państwami Ententy 16 lutego 1919 r. Front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła - z wyjątkiem skrawków - prawie cała Wielkopolska.

Autor: 
Z.B.
Źródło: 

pap/plportal.pl

video: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama