Wg. sondażu wybory w Czechach wygra partia Babisza, który zasłynął z antypolskiej propagandy

Reklama

czw., 10/19/2017 - 08:50 -- zzz

W piątek i sobotę odbędą się wybory w Republice Czeskiej. Według sondażu podanego przez IDNES.cz prowadzi założona w 2011 r. partia ANO. Ugrupowanie zostało powołane przez Andreja Babisza, pochodzącego ze Słowacji biznesmena. Partia propaguje liberalizm gospodarczy i populizm. Partia Babisza zasłynęła z antypolskiej propagandy gospodarczej. W studio telewizyjnym zapytany o polską kiełbasę miał odpowiedzieć: - "nie jem tego waszego polskiego gów...a"

 

Na drugim miejscu znajduje się dotychczas rządząca Czeska Partia Socjaldemokratyczna (CSSD). Na socjaldemokratów chce głosować tylko 12,5 proc. Czechów. Bohuslav Sobotka nie ma zatem szans na kolejną kadencję na stanowisku premiera.

Na trzecim miejscu w sondażu znalazła się Komunistyczna Partia Czech i Moraw (KSCM) z 10,5 proc. poparciem, a na czwartym - Wolność i Bezpośrednia Demokracja (SPD), która może liczyć na 9,5 proc. głosów. 

Dalsze miejsce przypadło Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS) - na którą chce głosować 9 proc. wyborców.

Na dobry wynik liczą Piraci z 8,5 proc. poparciem. O wejście do parlamentu powalczy obecny koalicjant partii rządzącej - Unia Chrześcijańska i Demokratyczna - Czechosłowacka Partia Ludowa (KDU-CSL) oraz opozycyjny ruch TOP 09. Formacje mogą liczyć na odpowiednio 6,5 i 6 proc. poparcia. 

Autor: 
Z.B.
Źródło: 

plportal.pl

Dział: 
video: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama