Projekt rozszerzemia granicy obrony koniecznej w myś zasady "mój dom moją twierdzą"

Reklama

Projekt rozszerza granice obrony koniecznej przy odpieraniu napaści na mieszkanie, dom, lokal czy ogrodzony teren.

"Nasz rząd konsekwentnie realizuje politykę wspierania tych wszystkich, którzy są uczciwi" - mówiła premier Beata Szydło informując o nowym projekcie.

"Obywatele, którzy bronią się przed napaścią, muszą mieć poczucie, że państwo stoi po ich stronie" - oświadczył z kolei minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Dodał, że nowe przepisy dot. obrony koniecznej wiążą się m.in. z niewłaściwą praktyką w sądach i prokuraturach.

Minister sprawiedliwości we wtorek po posiedzeniu rządu uzasadniał projektrozszerzający granice obrony koniecznej.

"My chcemy, aby takie sytuacje (napaści) ponad wszelką wątpliwość gwarantowały bezkarność broniącemu się, bo osoba napadnięta z natury rzeczy, zwłaszcza w domu, tam, gdzie powinna czuć się bezpieczna, powinna mieć przekonanie, że nic jej nie grozi" - tłumaczył Ziobro.

Podkreślił, że właśnie w domu, zgodnie z anglosaską koncepcją prawa, każda osoba powinna czuć się bezpiecznie. "Tam, gdzie czuje się też odpowiedzialna często za domowników, własne dzieci, żonę, matkę, rodziców, z którymi nierzadko zamieszkuje (osoba) musi mieć pewność, że broniąc się skutecznie, jeśli nawet napastnik poniesie poważne konsekwencje, to ona, czyli ten broniący się, nie będzie z tego powodu szykanowany przez państwo, że państwo będzie po jego stronie i właśnie ta zmiana temu służy" - podkreślił minister.

Dodał też, że nowe przepisy wiążą się m.in. z niewłaściwą praktyką w polskich sądach i prokuraturach.

"Chcemy mieć takie prawo, które daje poczucie bezpieczeństwa obywatelom, każdemu broniącemu się (...), zwłaszcza wtedy kiedy broni własnego domostwa, miru domowego i bezpieczeństwa. Musi mieć przekonanie, nawet jeśli przekroczy granice obrony koniecznej, że państwo stoi po jego stronie" - mówił Ziobro, zastrzegając, że nie będzie to oznaczało akceptacji "każdego przekroczenia granicy obrony koniecznej".

Autor: 
---
Źródło: 

pap/interia

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama