„Ten moment wymaga mediacji. Król rozczarował wiele osób”

Reklama

czw., 10/12/2017 - 19:56 -- koscielniakk

Szef katalońskiego rządu: „Jesteśmy otwarci na dialog i szanujemy inne stanowiska, ale będziemy nieugięci. Zrealizujemy nasz sen”

“Mój rząd zawsze będzie podejmował decyzje na rzecz pokoju, teraz potrzebna jest mediacja”. Te słowa wypowiedział szef katalońskiego rządu Carles Puigdemont, uznając Madryt “nieodpowiedzialnym”, oskarżając go za niewysłuchanie argumentów użytych przez Katalonię. „Dziś jesteśmy bliżej naszego snu”, dodał Puigdemont, następnie skomentował przemówienie króla Filipa VI: powinien „szanować Katalończyków”, zamiast tego zdecydował się popierać argumenty Madrytu, czym „rozczarował wiele osób”.

„Będziemy otwarci na dialog i szanujemy inne stanowiska. Powtarzam to obywatelom, mój rząd będzie zawsze podejmował decyzje stawiając pokój na pierwszym miejscu, ale będziemy jednocześnie nieugięci”, podkreślił Puigdemont. „Jak wiecie, jestem otwarty na jakiekolwiek mediacje. Pokój, dialog i porozumienie tworzą część kultury politycznej naszego Kraju”.

„Jednakże nie uzyskaliśmy jeszcze pozytywnej odpowiedzi od hiszpańskiego rządu: w moim mniemaniu nieodpowiedzialnym ze strony rządu było niewysłuchanie próśb Katalonii, aby przedyskutować kwestie polityczne, zamiast uciekać się do interwencji policji”, dodał przewodniczący Generalitat. Ponownie zaznaczył: „nadal będziemy kontynuować zobowiązanie, którego postanowiliśmy się podjąć” i „zrealizujemy nasz sen”.
Rajoy odrzuca propozycję mediacji Podemos. Jednocześnie z Madrytu dociera „nie” premiera Hiszpanii Mariano Rajoya w odpowiedzi na prośbę wparcia w kwestii kryzysu Katalonii, która została przedstawiona przez sekretarza generalnego ruchu Podemos Pablo Iglesiasa. Powiedział on że w ostatnich godzinach miał kontakt zarówno z premierem, jak i z szefem katalońskiego rządu Carlesem Puigdemontem. Według źródeł w Moncloa (oficjalnej siedzibie hiszpańskiego rządu w Madrycie- przyp. tłum.), Puigdemont musi najpierw wycofać się z deklaracji niepodległości po niedzielnym referendum.

Autor: 
Magdalena Piórkowska
Źródło: 

tgcom24.mediaset.it/

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama