Kurdowie największy naród bez państwa ogłosili datę referendum w sprawie niepodległości

Reklama

Iraccy Kurdowie przeprowadzą referendum niepodległościowego 25 września, mimo że Amerykanie prosili o jego odroczenie - oznajmił w sobotę wysokiej rangi przedstawiciel władz irackiego Kurdystanu.

USA i inne państwa Zachodu obawiają się, że głosowanie może doprowadzić do nowego konfliktu z Bagdadem i stworzyć kolejny punkt zapalny w regionie - pisze Reuters. Agencja przypomina, że Turcja, Iran i Syria, gdzie tak jak w Iraku jest znacząca mniejszość kurdyjska, są przeciwne niezależności Kurdystanu.

"Data 25 września pozostaje aktualna, bez zmian" - powiedział Hoszijar Zebari, bliski współpracownik szefa regionalnego rządu Kurdystanu Masuda Barzaniego po jego rozmowie z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem.

Od 1991 r. iracki Kurdystan, składający się z trzech prowincji i liczący ok. 4,6 mln mieszkańców, cieszy się autonomią. Jego siły zbrojne są zaangażowane w walkę z dżihadystami z IS. W przeszłości kurdyjskim aspiracjom niepodległościowym sprzeciwiały się mocarstwa regionalne, zwłaszcza graniczące z Irakiem państwa z liczną mniejszością kurdyjską.

Kurdowie uważani są za największy naród bez swojej państwowości, który liczy ponad 35 milinów ludzi. Kurdowie nie są ani Arabami, ani Irańczykami czy Turkami, choć żyją na pograniczu Iraku, Syrii, Iranu oraz Turcji. Mówią językiem zbliżonym do perskiego i od dawien dawna marzą o własnym państwie – Kurdystanie. Zdecydowana większość wyznaje islam sunnicki, choć są wśród nich także szyici i alawici.

Autor: 
----
Źródło: 

pap/Interia/plportal.pl

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama