LITERACKA NAGRODA NOBLA DLA KAZUO ISHIGURO

Reklama

czw., 10/05/2017 - 13:28 -- zzz

Kazuo Ishiguro został laureatem literackiej Nagrody Nobla w 2017 roku. Laureata ogłosiła w Sztokholmie Szwedzka Akademia. Ishiguro to brytyjski pisarz japońskiego pochodzenia.

W uzasadnieniu Akademia przyznała, że to pisarz, "który w powieściach o wielkiej emocjonalnej sile, odkrył przepaść kryjącą się za złudnym poczuciem łączności ze światem".

Ishiguro w 1986 roku otrzymał nagrodę Whitbread Award za powieść "Malarz świata ułudy", a w 1989 roku Nagrodę Bookera za "Okruchy dnia". Za powieść "Nie opuszczaj mnie" był nominowany do Nagrody Bookera w 2005 roku.

Jego najnowsze dzieło to "Pogrzebany olbrzym" z 2015 roku. Łącznie napisał osiem książek, które zostały przetłumaczone na 40 języków, w tym polski.

W zeszłym roku literacką Nagrodę Nobla otrzymał Bob Dylan, co było dużym zaskoczeniem. Wobec tego niewielu ekspertów chciało w tym roku ujawnić swoje typu. Wybór Ishiguro jest lekkim zaskoczeniem, bo znów wśród faworytów byli m.in. Haruki Murakami i Ngugi wa Thing'o.

Największe szwedzkie dzienniki wbrew tradycji zrezygnowały z publikacji swoich typów. Kaj Schueler na łamach "Svenska Dagbladet" stwierdził, że po zeszłorocznym kontrowersyjnym Noblu dla amerykańskiego pieśniarza pora na laur dla autora literatury przez duże "L". Publicysta nie podał jednak konkretnych nazwisk.

Autor: 
Kazuo Ishiguro/AFP
Źródło: 

pap/interia

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama