Prezydent Sopotu marzy o sprowadzeniu uchodźców

Reklama

czw., 01/04/2018 - 13:53 -- zzz

Wciąż próbuję sprowadzić do Sopotu syryjskich uchodźców, ale mam trudność, bo nie ma w Polsce poważnej organizacji pozarządowej, która by się tym zajmowała - powiedział prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Jak ocenił, obecny rząd jest "ksenofobiczny i antychrześcijański".

"PCK to dramat"

Prezydent Sopotu był pytany w czwartek w Radiu Zet, czy wciąż próbuje sprowadzić do Sopotu syryjskich uchodźców. "Tak, próbuję wciąż sprowadzić. Mamy trudność, bo nie ma w Polsce poważnej organizacji pozarządowej, która by się tym zajmowała. Są organizacje, które pomagają bardzo tam na miejscu, jak pani (Janina) Ochojska (założycielka i szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej). PCK jest w rozsypce, jest jakiś dramat" - powiedział Karnowski.

"Rozmawiamy ze stroną turecką, nawiązaliśmy kontakty z dwoma miastami na pograniczu z Syrią, zresztą tam moi pracownicy byli" - dodał prezydent Sopotu.

"Ksenofobiczny, antysolidarny i antychrześcijański rząd"?

"Znając takie realia rządu, który jest ksenofobiczny, który jest antysolidarny i według mnie antychrześcijański, chcemy sprowadzić dzieci, żeby przełamać tę sytuację. Też jest taka nadzieja, że w końcu episkopat ją przełamie. I są z tym trudności, ale my jesteśmy cały czas gotowi" - mówił Karnowski.

Polski rząd sprzeciwia się przyjmowaniu uchodźców, o czym przypomniał w poniedziałkowym wywiadzie w TVP Info premier Mateusz Morawiecki. "Stoimy niezmiennie na stanowisku, jakie PiS sformułowało jeszcze przed wyborami w 2015 r., że nie będziemy przyjmować uchodźców, migrantów - to jest nasza suwerenna decyzja - z Bliskiego Wschodu i z Północnej Afryki. Natomiast na wschodnich rubieżach UE my niezwykle przyczyniamy się do obniżenia napięć, ponieważ przyjęliśmy już co najmniej kilkadziesiąt, a może nawet sto kilkadziesiąt tysięcy uchodźców z Ukrainy, tylko nie przyznajemy im statusu azylantów" - powiedział szef rządu.

Przypomnijmy:

 

W ubiegłym roku pod „Deklaracją prezydentów o współdziałaniu miast Unii Metropolii Polskich w dziedzinie migracji” podpisali się prezydenci dwunastu miast: Szczecina, Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Warszawy i Wrocławia.

 

Poszczególne miasta powołały już specjalny zespół roboczy ds. przyjmowania „imigrantów”. „Osadnictwo” będzie wspierane przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji (IOM) oraz Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) i inne fundacje wspierane przez Sorosa.

 

 

Prezydenci zadeklarowali:

– Wspólnie jesteśmy w stanie wypracować odpowiednią kulturę przyjęcia migrantów, co pomoże rozwijać nasze miasta, czynić je bardziej innowacyjnymi i konkurencyjnymi – napisano.

– My, przedstawiciele największych polskich miast, rozumiemy znaczenie migracji w rozwoju naszych metropolii. Przez wieki Polska była krajem wieloetnicznym i wielokulturowym, przyjmującym nowych przybyszów, gościnnym dla ludzi innych narodowości, ras czy religii – zadeklarowali ponadto prezydenci.

 

Lista prezydentów, którzy podpisali deklarację:

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski 

Znalezione obrazy dla zapytania Tadeusz Truskolaski platforma obywatelska

 

Prezydent Bydgoszczy Rafał Burski

Znalezione obrazy dla zapytania platforma obywatelska Rafał bruski

 

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz 

Znalezione obrazy dla zapytania   Paweł Adamowicz  platforma obywatelska

 

 

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski

Znalezione obrazy dla zapytania jacek majchrowski

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk

Znalezione obrazy dla zapytania Prezydent Lublina Krzysztof Żuk

 

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska

Znalezione obrazy dla zapytania Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska platforma

 

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak

Znalezione obrazy dla zapytania Jacek Jaśkowiak marszrówności

 

Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc

Znalezione obrazy dla zapytania Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc platforma

 

Prezydent Szczecina Piotr Krzystek

Znalezione obrazy dla zapytania Prezydent Szczecina Piotr Krzystek platforma obywatelska

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz Waltz

Znalezione obrazy dla zapytania hanna gronkiewicz platforma obywatelska

 

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz

Znalezione obrazy dla zapytania rafał dutkiewicz wybory platforma obywatelska

Autor: 
Z.B. Fotomag/Gazeta Polska
Źródło: 

plportal.pl/pap

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama