Stara żwirowania w Nowej Hucie stanie się kurortem wypoczynkowym

Reklama

pt., 12/08/2017 - 22:52 -- zzz

Malownicze tereny przy zbiornikach wodnych popularnej „Żwirowni” zmienią się w miejsce wypoczynkowe dla mieszkańców. Rozbudowany projekt Centrum Rekreacji i Wypoczynku Przylasku Rusieckiego zakłada zagospodarowanie zaniedbanych dziś terenów i budowę profesjonalnej infrastruktury turystyczno-rekreacyjnej.

 

 

   Tereny Przylasku Rusieckiego służyły w latach 50. i 60. XX wieku kombinatowi metalurgicznemu (stąd potrzeba żwirowni). Łącznie znajdowało się tutaj 14 zbiorników wodnych, a największy z nich zwany zbiornikiem nr 1, w późniejszych latach stał się miejscem wypoczynku mieszkańców Nowej Huty i okolic.

   Projekt rewitalizacji Przylasku Rusieckiego podzielony jest na trzy zadania, które łącznie będą kosztować 31 milionów złotych. Część kosztów pokryje dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Prace mają rozpocząć się w połowie przyszłego roku i zakończyć po dwóch latach.

    

   Co przewiduje projekt? Zagospodarowanie otoczenia zbiornika nr 1, budowę infrastruktury dla rekreacji wędkarskiej w zgodzie ze zrównoważonymi zasadami ekologiczno–środowiskowymi oraz rozbudowę ścieżek pieszo–rowerowych i tras turystycznych wraz z wykonaniem oznakowania turystyczno–informacyjnego na obszarze Przylasku Rusieckiego. Powstanie także parking, piaszczysta plaża z wydzielonymi kąpieliskami, boisko do piłki plażowej oraz polana festynowa. Ponadto pojawią się również pomosty oraz platforma do wodowania niewielkich łodzi. Całość będzie dopełniona wypożyczalnią sprzętów wodnych, przebieralniami i sanitariatami. Dla rodzin z dziećmi zaplanowano specjalnie wydzieloną strefę wodną (z pływającym basenem), a także plac zabaw.

   Metamorfoza Przylasku Rusieckiego będzie dokonywać się w duchu smart city. Na terenie objętym projektem przewiduje się zastosowanie inteligentnego systemu sterowania oświetleniem zewnętrznym – czujniki ruchu pozwolą zoptymalizować poziomy oświetlenia i zużycie energii. Lampy będą równocześnie przekaźnikami wifi, a służące do ich mocowania słupy zaopatrzone zostaną dodatkowo w elementy systemu nagłośnienia. W pobliżu miejsc parkingowych stanie stacja ładowania samochodów elektrycznych. Inteligentne będą również kosze na śmieci - czujniki będą informować o zapełnieniu pojemnika.

    

   Autor: 
   ---
   Źródło: 

   projektinwestor

   Dodaj komentarz

   CAPTCHA
   Przepisz kod z obrazka.

   Reklama