Ptasia grypa zaatakowała w Lubuskiem - Padło kilkaset gęsi

Reklama

ndz., 12/04/2016 - 09:43 -- zzz

Na fermie drobiu w Deszcznie pod Gorzowem padło ok. 700 gęsi. Zdiagnozowano wirusa grypy H5N8. Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego wyznaczył tak zwany obszar zapowietrzony wokół ogniska, o promieniu około trzech kilometrów oraz obszar zagrożony, wokół ogniska, o promieniu około 10 kilometrów. Kwarantanna potrwa 20 dni, a wszystkie gęsi z fermy zostaną wybite.

Pierwsze ogniska ptasiej grypy zarejestrowano w północnych Niemczech, a następnie na początku listopada wirus wykryto u dzikich kaczek wodnych i jednej mewy, które znaleziono martwe na Jeziorze Dąbie niedaleko Szczecina. 

Ptasia grypainfluenza ptaków – ostra choroba zakaźna występująca powszechnie u ptaków, wywołana przez typ A wirusa grypy, który należy do rodziny Orthomyxoviridae, rodzaju Influenzavirus A.

Wirus ginie w temperaturze 70 °C. W zbiornikach wodnych, często zakażonych przez ptaki wodne, wirus zachowuje zakaźność przez 4 dni w 22 °C i ponad 30 dni w 0 °C. Najpopularniejszym lekiem dla ludzi przeciw ptasiej grypie jest oseltamivir.

Wirus nie stanowi dużego zagrożenia dla ludzi (pod warunkiem przestrzegania zasad higieny), jednak wywołał panikę wśród społeczeństwa, głównie z powodu podawania w mediach danych statystycznych w taki sposób, aby wydawało się, że zagrożenie jest większe niż w rzeczywistości.

Najgroźniejszym obecnie szczepem wirusa jest szczep H5N1. Po raz pierwszy stwierdzono go w Hongkongu w 1997 r. Szczep ten wyewoluował najprawdopodobniej ze szczepów LPAI w ogromnych fermach na skutek nienaturalnego zagęszczenia hodowanego drobiu, złych warunków sanitarnych i innych czynników.

PL PORTAL PL

Z.B.

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama