Mieszkańcy Lublina zapłacą za sprzątanie Placu Litewskiego po ostatnich manifestacjach KOD-ziarzy

Reklama

sob., 07/29/2017 - 21:37 -- zzz

Spora część Placu Litewskiego, w trakcie ostatnich manifestacji organizowanych przez Komitet Obrony Demokracji, została zanieczyszczona. Trwałe plamy pozostawiła parafina ze świec, które protestujący mieli za sobą, a następnie pozostawiali w rejonie pomnika Konstytucji 3 Maja.

 

www.gotowespolki.pl.png

 

W ostatnich dniach nasi czytelnicy zwrócili uwagę na bardzo zanieczyszczoną nawierzchnię Placu Litewskiego. Liczne plamy powstały po ostatnich manifestacjach związanych z ustawami PiS dotyczącymi sądów.  Co ważne, zanieczyszczenia z wosku pochodzącego ze świec oraz zniczy i lampionów, które mieli za sobą protestujący, a następnie pozostawiali na placu, występują na sporej powierzchni placu. Na wielu płytach tłuste plamy wniknęły już głęboko w strukturę kamienia.

Jak się okazuje, za wyczyszczenie nowo położonych płyt zabierze się miasto.

– Oczyścimy nawierzchnię Placu Litewskiego w ramach bieżącego utrzymania w przyszłym tygodniu. Jest to otwarta przestrzeń publiczna, dostępna dla wszystkich. W tym przypadku nie było organizatora, było to zgromadzenie spontaniczne, na co zezwalają przepisy prawa, w związku z czym ciężko egzekwować porządkowanie tej nawierzchni od pojedynczych uczestników wydarzenia – informuje Olga Mazurek-Podleśna z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

Wiemy, że jeden z działaczy KOD zobowiązał się do posprzątania Placu Litewskiego po manifestacjach i taką informację przekazaliśmy do Biura Prasowego Prezydenta Miasta Lublin.

– Dlaczego mieszkańcy mają płacić za oczyszczanie miasta po manifestacji, skoro ewidentnie widać, że doszło do zdewastowania nawierzchni, w postaci zabrudzenia jej woskiem? Co więcej wiadomo, kto jest organizatorem protestów – pisze nasz Czytelnik.

Miasto formalnie nie ma zgłoszonego organizatora tego wydarzenia.

– Jeśli zgłosi się do nas taka osoba będziemy egzekwować kwestie poniesienia kosztów. Plac Litewski jest dobrem wspólnym, chcemy uporządkować tą przestrzeń dla mieszkańców. Obiekt jest objęty gwarancją wykonawcy, a odpowiedzialna za jego stałe utrzymanie firma dysponuje odpowiednimi środkami i w odpowiedni sposób zajmie się nawierzchnią z kamienia naturalnego – dodaje Olga Mazurek-Podleśna.

www.gotowespolki.pl.png

Jak ustaliliśmy w jednej z firm zajmujących się profesjonalnie czyszczeniem kamienia, koszt doprowadzenia placu do stanu z czasu po remoncie może kosztować kilkanaście tysięcy złotych – oczywiście tego najbardziej zanieczyszczonego fragmentu. Cena oczyszczenia jednego metra kwadratowego kamienia z wosku waha się w granicach od 30 do nawet 100 zł netto.

Autor: 
fot. lublin112.pl
Źródło: 

lublin112.pl

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama