KE CHCE UKARAĆ POLSKĘ ZA ODMOWĘ PRZYJĘCIA "OSADNIKÓW" Z AFRYKI

Reklama

Będzie pozew Komisji Europejskiej przeciwko Polsce za odmowę przyjęcia uchodźców - dowiedziało się nieoficjalnie Polskie Radio. Szefowie gabinetów komisarzy uzgodnili decyzję w tej sprawie. W czwartek wniosek ma być oficjalnie zatwierdzony przez komisarzy.

O tym, że Komisja Europejska jest zdecydowana skierować pozew do unijnego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu, mówił kilka razy komisarz do spraw migracji Dimitris Awramopulos. Bruksela domagała się bowiem wypełnienia decyzji z jesieni 2015 roku, kiedy większość krajów zgodziła się na obowiązkowy podział uchodźców, którzy przedostali się na Stary Kontynent i przebywają w obozach w Grecji i we Włoszech.

Jednak kiedy Komisja zapowiadała pozew, unijny program relokacji jeszcze obowiązywał, był rozpisany na dwa lata. Wygasł we wrześniu tego roku i już nie obowiązuje. Dlatego wiele osób wątpiło, by Komisja zdecydowała się na pozew. Bruksela jednak uznała, że skoro było to obowiązujące unijne prawo, to wszystkie kraje powinny go przestrzegać i przyjąć wyznaczoną liczbę uchodźców.

W tej sprawie Komisja przeprowadziła już dwuetapowe postępowanie przeciwko Polsce dotyczące naruszenia unijnego prawa. Polski rząd w piśmie do Komisji wnosił o umorzenie postępowania. Argumentował odmowę przyjmowania uchodźców względami bezpieczeństwa. Podkreślał, że kształtowanie polityki migracyjnej to prawo każdego państwa i zapowiedział, że jest gotów bronić swoich racji przed Trybunałem.

Polska w Unii Europejskiej przyjęła aż 58% legalnych imigrantów zarobkowych

Polska ksenofobicznym krajem? Nie! Właśnie po Wielkiej Brytanii, Polska jest najpopularniejszym celem legalnej imigracji spośród wszystkich państw UE.

Dane statystyczne to matematyka, a ta nie kłamie. Spośród imigrantów, którzy w ubiegłym roku wjechali do Unii, by podjąć pracę, aż 58 proc. wybrało Polskę.

Takie dane opublikował Eurostat, bazując na ilości zezwoleń na pracę na co najmniej trzymiesięczny pobyt wydanych w minionym roku obcokrajowcom spoza UE. Wysoka pozycja Polski to zasługa uproszczonej procedury zatrudniania obywateli Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy, niewymagającej uzyskania zezwolenia na pracę. Niestety liberalne przepisy od 01.01.2018 roku.

Emigracja do Polski

Ukraińcy, Białorusini i obywatele czterech pozostałych preferowanych państw nadal będą mogli podjąć pracę w pozostałych sektorach, korzystając z uproszczonej procedury. Zezwolenie na pracę krótkoterminową będzie ważne nie więcej niż 6 miesięcy w ciągu kolejnych dwunastu miesięcy. Procedura uzyskania zezwolenia nie będzie się różniła od obecnej, ale zawierać będzie mechanizmy zabezpieczające przed nadużyciami. Jest nim na przykład obowiązek poinformowania urzędu pracy o tym, czy pracownik faktycznie podjął pracę.

Postępowanie będzie dwuetapowe. W pierwszym kroku pracodawca rejestruje oświadczenie, następnie będzie zgłaszał, że cudzoziemiec przyjechał do pracy bądź z jakichkolwiek powodów jej nie podjął.

Nowością jest to, że wydanie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi będzie odpłatne. Cena wydaje się niewygórowana – 30 zł.

Autor: 
Z.B.
Źródło: 

polskieradio/plportalpl

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama