Coraz bliżej eksploatacji dna Atlantyku

Reklama

wt., 11/14/2017 - 08:31 -- zzz

W ciągu 10 lat będzie możliwe rozpoczęcie eksploatacji polskiej działki na dnie Atlantyku z potężnymi zasobami geologicznymi. Na świecie jest tylko siedem krajów, które dysponują taką działką. Pierwszy rejs rozpoznawczy odbędzie się już w przyszłym roku.

 

​​

Pod dnem Atlantyku mogą spoczywać potężne zasoby m.in. siarczków miedzi czy pierwiastków ziem rzadkich. Pierwszy rejs rozpoznawczy odbędzie się już w przyszłym roku.

 

Na świecie jest tylko siedem krajów, które dysponują taką działką, przypomniał prof. Mariusz Orion Jędrysek, wiceminister środowiska, Główny Geolog Kraju oraz pełnomocnik rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa, podczas briefingu "Polityka surowcowa państwa - rozwój bogactwa regionów". 

Projekt tej polityki jest efektem rocznej pracy międzyresortowego zespołu. 

Według wiceministra, wejście w życie Polityki surowcowej państwa będzie miało znaczący wpływ na rozwój technologii, stworzenie ułatwień gospodarczych i podatkowych dla przedsiębiorców oraz zwiększenie świadomości społecznej w zakresie gospodarki surowcami. 

- Większość obszarów Polski ma udokumentowane złoża surowców – mówił prof. Mariusz Orion Jędrysek. - Żadne państwo w Europie nie może pochwalić się takimi zasobami. 

Przyjęcie Polityki surowcowej umożliwi zarazem pozyskiwanie surowców poza granicami kraju, bezzbiornikowe magazynowanie substancji w górotworze oraz pozyskiwanie surowców z odpadów (gospodarka o obiegu zamkniętym) i szersze wykorzystanie energii geotermalnej. 

- Ciepło Ziemi to główne źródło energetyczne w perspektywie kilkudziesięciu lat, obecnie wykorzystujemy te zasoby do ogrzewania miast – zaznaczył prof. Jędrysek. 

Ale właśnie jednym z pierwszych programów wykonawczych Polityki surowcowej jest „Program rozpoznania geologicznego oceanów” (PRoGeO). Został on opracowany w Ministerstwie Środowiska i zatwierdzony rząd w sierpniu 2017 r. 

Zakłada on wydobycie cennych złóż metali znajdujących się na dnie oceanicznym. 

Realizacja PRoGeO przewidziana jest na wiele lat, a potencjalnie cenne złoża metali są oceniane przez resort „na bardzo zasobne”. 

O dołączeniu Polski do ekskluzywnego grona krajów, które będą mogły eksploatować niezmiernie bogate zasoby rud metali w strefie ryftu śródatlantyckiego, portal wnp.pl informował już kilka miesięcy temu.  

Autor: 
Fot. Shutterstock.
Źródło: 

Mariusz Orion Jędrysek

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama