TWÓRCA NOWICZOKA ŚMIERTELNIE POTRĄCONY PRZEZ SAMOCHÓD

Reklama

śr., 04/25/2018 - 12:53 -- zzz

 

Jeden z twórców nowiczoka - środka paralityczno-drgawkowego, użytego m.in. podczas zamachu na byłego agenta GRU Siergieja Skripala i jego córkę Julię - został potrącony przez samochód w rosyjskim mieście Anapa. Jak informuje agencja Interfax, jego życie nie jest zagrożone.

 

 

Jak informują media, samochodem jechał starszy mężczyzna, który nie zdążył zwolnić i uderzył we Władimira Uglewa, który akurat przechodził przez ulicę.

 

 

 

Naukowiec trafił do szpitala z urazami nóg i głowy. Według lekarzy, jego obrażenia nie są poważne. 70-letni Uglew planuje opuścić wkrótce szpital i "nie dramatyzuje".

Władimir Uglew w przeszłości pracował w sowieckim laboratorium wojskowym. Był jednym z twórców toksycznej substancji nowiczok. W ostatnich tygodniach często gościł w mediach, gdzie opowiadał o rosyjskim programie produkcji broni chemicznej.

4 marca były oficer rosyjskiego GRU Siergiej Skripal i jego córka Julia trafili do szpitala w brytyjskim Salisbury. Oboje zemdleli po kontakcie z nieznaną substancją. Śledztwo wykazało, że zostali otruci środkiem paralityczno-drgawkowym typu nowiczok.

 

 

Wielka Brytania oskarżyła o atak Rosję, argumentując, że nowiczok był produkowany tylko tam. Moskwa zdecydowanie odrzuciła te oskarżenia, twierdząc, że wszystkie rosyjskie zasoby broni chemicznej zostały zniszczone w 2017 roku.

Skripalowie przez długi czas przebywali w szpitalu, jednak oboje odzyskali przytomność. Julia Skripal została wypisana z placówki medycznej. 

Autor: 
Z.B.
Źródło: 

PAP/INteria

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama