Koło bez burmistrza. Sukces CBA. Grozi mu 10 lat za ustawianie przetargów

Reklama

czw., 09/21/2017 - 11:07 -- zzz

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało wczoraj burmistrza Koła - Stanisława M. w związku ze śledztwem dotyczącym ustawiania przetargów na śmieciarki.

Burmistrz jest szóstym podejrzanym w tym śledztwie.

Ustawione przetargi miały w sumie wartość ponad 2,5 mln zł. Sprawa dotyczy dostawy pojazdów do zbierania odpadów komunalnych Śledztwo prowadzi łódzka delegatura CBA pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Łodzi.

Nowe ustalenia CBA i Prokuratury Regionalnej w Łodzi wskazują, że burmistrz Koła przekroczył swoje uprawnienia i działał na szkodę interesu publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Chodzi o podejmowanie bezprawnych działań mających na celu wyeliminowanie potencjalnych oferentów związanych z tymi zamówieniami publicznymi. Zatrzymany burmistrz Koła usłyszy prokuratorskie zarzuty. Agenci CBA przeszukują biura w Urzędzie Miasta w Kole i w dwóch spółkach komunalnych.

Po doprowadzeniu zatrzymanego do Prokuratury Regionalnej w Łodzi prokurator ogłosił mu zarzuty. Stanisław M. podejrzany jest o przekroczenie uprawnień wynikających z pełnionej funkcji poprzez wydanie polecenia zorganizowania i przeprowadzenia w Miejskim Zakładzie Komunalnym w Kole procedury zakupu pojazdu specjalistycznego - śmieciarki w taki sposób, aby wymogi Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia spełniała tylko oferta jednego podmiotu, od którego pojazd następnie został zakupiony. W zamian za doprowadzenie do zawarcia tej umowy sfinansowana została budowa siłowni plenerowej na terenie miasta Koło.

Przestępstwo zarzucone Burmistrzowi Miasta Koło zagrożone jest karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Zarzuty usłyszało już sześć osób.

Wobec podejrzanego prokurator zastosował środki zapobiegawcze: poręczenie majątkowe, zawieszenie w pełnieniu funkcji burmistrza, jak również dozór policji, połączony z zakazem kontaktowania się ze wskazanymi osobami występującymi w śledztwie.

Funkcjonariusze szukają dokumentów i zabezpieczają korespondencję mailową. Wcześniej, na przełomie lutego i marca, agenci z łódzkiej delegatury CBA zatrzymali pięć osób osób: prezesa miejskiego zakładu usług komunalnych w Kole, byłego prezesa tej spółki, pracownika MZO Pruszkowie oraz prezesa i handlowca jednej z wrocławskich firm. Zatrzymani usłyszeli zarzuty dotyczące zmowy przetargowej.

Autor: 
Z.B.
Źródło: 

pap/plportal.pl

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama